Odmowa przy płatności kartą to powód do wstydu?

  • Polacy najbardziej obawiają się braku pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy i znalezienia się w rejestrze dłużników/na czarnej liście dłużników.
  • Odmowa przy płatności kartą nie musi oznaczać, że dana osoba nie ma funduszy na koncie.
  • Brak pracy lub niskie zarobki u większości Polaków nie wywołują negatywnych stanów emocjonalnych.

Płatności zbliżeniowe zadomowiły się na dobre wśród Polaków, ale najnowsze badania wskazują, że to właśnie odmowy przy płatności są dla nich najbardziej wstydliwe. Czego jeszcze wstydzą się Polacy w zakresie finansów?

Stresujące i wstydliwe sytuacje związane z finansami

Niskie zarobki, brak gotówki na koncie bankowym lub nawet brak pracy to tylko jedne z nielicznych sytuacji, które mogą negatywne wpływać na osoby, które się z nimi borykają. Nie tylko bywają one powodem do wstydu, ale również prowadzą do poważniejszych konsekwencji w długofalowym wymiarze na tle psychologicznym.

Pieniądze to nieodłączny element codziennego życia każdego człowieka. Fundusze bywają potrzebne właściwie w każdym momencie. Stąd też wynika fakt, że nieumiejętne zarządzenie posiadaną gotówką może spowodować poważne konsekwencje.

Społeczny ostracyzm gorszy od braku pracy

Wyniki badania Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wskazują, że Polacy najbardziej obawiają się braku pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy i znalezienia się w rejestrze dłużników/na czarnej liście dłużników. Co to właściwie oznacza?

Ostracyzm społeczny lub inaczej – wykluczenie z środowiska danej osoby, jak również atmosfera niechęci wobec danej jednostki to najważniejszy powód, dla którego Polacy wstydzą się wyżej wymienionych sytuacji.

Zobacz też –> 5 trendów w rozwoju technologii finansowej

U ludzi istnieje silnie zakorzeniona, naturalna chęć przynależności do grup społecznych. Nieważne, czy mowa jest o stałej wspólnocie mającej ze sobą styczność przez długi okres czy wręcz przeciwnie – podczas jednego wydarzenia kulturalnego lub nawet podczas stania w kolejce po zakupy. W każdym miejscu tworzą się skupiska wzajemnie powiązanych ze sobą jednostek. W każdym miejscu ludzie są zatem narażeni na społeczny ostracyzm, a chronią ich przed tym poczucie wstydu i stres. Oba stany wywoływane są przez ugruntowane przekonania. To właśnie dlatego dla jednej osoby pewne rzeczy mogą być stresujące lub wstydliwe, podczas gdy dla innej wręcz przeciwnie.

Ze wspomnianego badania wynika, że najbardziej stresujące i wstydliwe są sytuacje, kiedy występuje brak pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy. Deklaruje to 43% badanych. Taka sama liczba osób twierdzi, że pojawienie się w rejestrze dłużników wytwarza podobne stany. Oznacza to, że uwidocznienie prywatnych danych w powiązaniu z niekorzystnymi informacjami jest negatywnie odczuwane przez jednostki.

To samo dotyczy sytuacji w trakcie robienia zakupów. Odmowa przy płatności może być przecież związana z niedziałającym terminalem, błędem w komunikacji urządzeń, problemami banku lub po prostu brakiem środków tylko na koncie powiązanym z daną karta. Wtedy wcale nie oznacza to, że dana osoba nie ma funduszy na pokrycie zakupów. Sytuacja i kontekst społeczny wywierają jednak ogromną presję. Właśnie dlatego tak dużo badanych twierdzi, że jest to dla nich bardziej stresujące, aniżeli brak pracy (16%).

Brak zatrudnienia nie bywa powodem do wstydu

W Polsce istnieje pewnego rodzaju „społeczne przyzwolenie” na bezrobocie tzn., że brak pracy nie jest równoznaczny wykluczeniu człowieka z życia społecznego. Być może jednostka zdecydowała się mieć przerwę na regenerację lub ma inne obowiązki i nie podejmuje się pracy. Przejściowość sytuacji jest naturalnym elementem, toteż nie występuje w żaden sposób konfrontacja z czynnikami generującymi niekomfortowe sytuacje.

Zobacz też –> Gotówka w obrocie czy gotówka na szybko – co wybrać?

Jeszcze mniej osób (10%) deklaruje, że niskie zarobki mogą być powodem do wstydu lub stresu. Taki stan rzeczy również wskazuje na to, że dla większości brak wyższej pensji nie generuje społecznego wykluczenia na poziomie emocjonalnym.

Z omawianego badania można także wyciągnąć dodatkowe wnioski. Okazuje się bowiem, że dla najmłodszych osób (grupy wiekowej 18-24 lat) brak pieniędzy na karcie podczas płacenia za zakupy jest najbardziej stresującym i wstydliwym doznaniem. Deklaruje to aż 63% badanych. Z kolei dla osób najstarszych (przedział wiekowy 65-74 lat) najtrudniejsze jest znalezienie się w rejestrze dłużników. Potwierdza to również wcześniejsze wyjaśnienia mówiące o tym, że dla młodego pokolenia ważna jest opinia wśród osób, z którymi mają aktualnie kontakt. Dla starszych osób istotna jest renoma wizerunku w długofalowej perspektywie. Oba elementy przynależą jednak do tego samego zakresu, czyli braku społecznego wykluczenia.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


19 grudnia 2019 1 574 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY