5 trendów w rozwoju technologii finansowej
- Bardzo trudno jest się wyróżnić na rozdrobnionym rynku.
- Mobilność, bezpieczeństwo, AI, chmura i subskrypcje to główne trendy w rozwoju technologii finansowej.
- Kontakty z bliskimi osobami są teraz częściej utrzymywane online, aniżeli w świecie realnym.
Występuje kilka trendów, które z roku na rok przybierają na sile w sektorze finansów z zakresu rozwoju technologii. Nic nie wskazuje na to, aby owe procesy miały się zatrzymać w najbliższym czasie.
1) Mobilność
Szybki rozwój technologii
Rozwój technologii przyspiesza z roku na rok, co przekłada się na coraz szybsze wdrażanie nowych rozwiązań. Innowacyjność jest postrzegana w dzisiejszym świecie, jako atut. Wszystko dlatego, że bardzo trudno jest się wyróżnić na rozdrobnionym rynku. Konkurowanie jest coraz trudniejsze, a „wielcy gracze” zyskują coraz więcej, dodając kolejne usługi i wprowadzając rozwiązania. Te z kolei są kopiowane i klonowane przez resztę, co sprowadza się do tego, że nowości szybko są powielane przez wiele podmiotów.
Mobilność informacji
Obecnie, potencjalny klient może zdecydować nawet będąc w domu, jak będzie wyglądała interesująca go oferta. Prawie wszystkie niezbędne informacje zdobędzie on w sieci. Trendy ostatnich lat pokazują, że następuje kolejny przeskok w tym zakresie. Od zbierania informacji poza miejscem dokonania np. podpisu umowy, która następnie odbywała się w placówce przechodzi się w kierunku zawierania umów bezpośrednio online.
Udzielanie pożyczek, transakcje bankowe, kupowanie ubrań, sprzętu, filmów, podróży – wszystko, co dawniej można było otrzymać jedynie po fizycznym zjawieniu się w danym miejscu, obecnie można zdobyć bez potrzeby wychodzenia z mieszkania. Centrale i biura coraz częściej zdają się być miejscami doradczymi, a nie głównym miejscem sprzedaży.
Mobilność sprzętu
W chwili obecnej nie tylko zmienił się sposób dystrybucji usług, ale również możliwości, jakie niesie sprzęt na którym są one dostępne. Oznacza to, że dawniej do dyspozycji był zazwyczaj jedynie stacjonarny komputer, zaś od ponad dziesięciu lat jest to smartfon. Po drodze zdecydowanie na znaczeniu nabrały jeszcze laptopy i tablety, aczkolwiek prym w zakresie mobilności sprzętu i czasu jego wykorzystania wiedzie właśnie wspomniany smartfon.
Zdecydowana większość Polaków zaczyna i kończy dzień ze smartfonem. Badania pokazują, że jest on z nami najczęściej o każdej porze dnia, a nawet nocy oraz w dosłownie każdej sytuacji. Smartfony służą ludziom, jako wszechstronny sprzęt do różnorodnych zadań. Od robienia zdjęć, przez prowadzenie rozmów telefonicznych, po samo kupowanie produktów czy streaming audio/video.
Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach trend smartfonów nie ulegnie spowolnieniu. Coraz więcej rzeczy będzie dokonywanych na smartfonach, które nie tylko dorównują komputerom pod względem zaawansowania i wydajności, ale także posiadają coraz większą przekątną ekranów, umożliwiając lepszą konsumpcję treści.
2) Bezpieczeństwo
Wrażliwe informacje osobiste
Bezpieczeństwo to kolejny ważny trend, który już teraz nabiera niebagatelnego znaczenia. W dobie nieustającej cyfryzacji pojawia się coraz większa presja na zabezpieczenie zbieranych danych użytkowników. Coraz częściej jest to nie tylko imię czy nazwisko, ale pełne dane dowodowe, adresowe czy nawet elementy biometryczne, jak odcisk palca, tęczówka oka a nawet mapa twarzy.
Szyfrowanie SSL przesyłanych danych w ostatnich latach stało się podstawową formą uwierzytelniania i zabezpieczenia transmisji danych. Niemniej jednak często jest to niewystarczające. Na przykładzie Vissetu można podać, że zdobyte certyfikaty również świadczą o wiarygodności firmy i zaufaniu do marki.
Dystrybucja i wycieki danych
Dystrybucja coraz większej liczby wirtualnych usług wymaga wzrostu zabezpieczeń – nie ulega to wątpliwości. Często jednak firmy nie stosują maksymalnych zabezpieczeń, aby obniżyć koszty. Później okazuje się, że informacje wyciekły do sieci i koszty stają się dużo większe. W ostatnich latach pojawiło się wiele doniesień o wykrytych podatnościach i włamaniach na serwery różnych producentów lub dostawców usług – niezależnie czy była to firma sprzedająca smartfony czy serwis społecznościowy.
Plusem jest fakt, że firmy pożyczkowe i banki nie mogą sobie pozwolić na taką sytuację, dlatego tak, jak Visset – na pierwszym miejscu stawiają prewencyjne zabezpieczenia przed nawet możliwością dopuszczenia do pojawienia się wyżej wymienionych sytuacji.
3) Chmura, subskrypcja i mikropłatności
Przesyłanie danych na serwer
Kolejnym trendem jest przechowywanie danych w chmurze. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia zgrane ze smartfona do chmury, czy przesłane dokumenty lub notatki, w których mogą znaleźć się wrażliwe informacje. Coraz więcej elementów trafia do chmury, czyli znajduje się na zewnętrznym serwerze. Wobec powyższego, istotniejsze znaczenie ma opisany trend bezpieczeństwa i szyfrowania przesyłania danych.
Zazwyczaj informacje są rozdrobnione i zaszyfrowane. Oznacza to, że jedno zdjęcie może przejść fragmentację tak, że jego części są rozrzucone po serwerach różnych firm. Dzięki temu zachowywana jest anonimowość i niwelowana jest możliwość odczytania informacji.
Subskrypcje usług
Przechowywanie danych osobistych osób, które skłaniają się do zakupu dostępu do wybranych osób zazwyczaj również odbywa się w chmurze. Dodatkowo, firmy coraz częściej starają się generować przychody na zasadzie oferowania dostępu do usług, aniżeli sprzedaży samych fizycznych produktów. Dzięki temu, użytkownicy mają dostęp do różnych rzeczy po niższej cenie, niż gdyby chcieli osobno zakupić wybrany artykuł. Taki model bardzo dobrze sprawdza się przy konsumpcji treści rozrywkowych.
Mikropłatności
Dostęp do technologii umożliwia rozwój finansów na niespotykaną dotąd skalę. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych rozwiązań, dzięki czemu wolą rezygnować z gotówki na rzecz np. płacenia zbliżeniowego. Mikropłatności pojawiły się już jakiś czas temu i na dobre zadomowiły się w grach czy aplikacjach. Obecnie trend ten zacznie powoli być wypierany na rzecz wspomnianych subskrypcji, które pozwalają na stałą opłatę i dostęp do większej liczby pozycji w lepszej jakości.
Mikropłatności wciąż są jednak elementem, który będzie w następnych latach odgrywał ważne znaczenie. Przyjęto, że mikropłatności to płatności do 20 zł. Płatności zbliżeniowe zazwyczaj mają limit 50 zł, dlatego też w dobie nieustannie rosnących cen śmiało można założyć, że owa wyższa kwota to również niezbyt wielka płatność. Płatności zbliżeniowe, podobnie jak i mikropłatności będą nieustającym trendem w ciągu kolejnych lat.
4) Analityka AI
Rozwój sztucznej inteligencji
Trend, który dopiero „raczkuje” to analityka danych przez AI (Artificial Intelligence). Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie wkrótce decydować o wielu rzeczach za ludzi. AI to dziedzina wiedzy obejmująca obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i całą robotykę. W ramach niej tworzone są modele zachowań inteligentnych czy programów symulujących te zachowania.
Można zatem stwierdzić, że użytkownik wprowadzając pewne dane (a coraz częściej są one same pobierane z pozostałych aplikacji całego ekosystemu) umożliwia oprogramowaniu posiadającemu odpowiednie rozwiązania – zinterpretowanie danych pochodzących z zewnątrz i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w celu określenia zadań, spersonalizowanego dopasowania, jak również naukę na przyszłość o danym użytkowniku.
Analityka ma znaczącą rolę w sferze finansów i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach element ten dalej będzie wiodącym jej wyznacznikiem w technologii. Dodatkowo, automatyzacja i postęp technologiczny wpłyną na ich rozwój poprzez personalizację za sprawą sztucznej inteligencji.
5) Społeczność
Nietrwałe znajomości
Od prawie dekady sieci społecznościowe w Internecie są istotnym jej elementem. Chociaż początkowo pojawiły się tylko bliskie relacje między znajomymi to później trend ten zmienił swój kierunek, ale nie za sprawą technologii. Użytkownicy zaczęli masowo tworzyć ze sobą wirtualne znajomości za pomocą dodawania siebie do kręgu znajomych. Niniejsze połączenia miały za zadanie budować sferę kontaktów, a nawet trwałe więzi. Badania pokazują jednak, że ludzie mają z natury ograniczoną liczbę osób, z którymi mogą utrzymać trwałe relacje.
Ograniczony krąg zaufanych osób
Obecny trend zapowiada, że społeczności nie będą miały mniejszego znaczenia, ale kierunek ponownie będzie odwrotny. Oznacza to, że już jakiś czas temu nastąpił zwrot i osoby w sieci chętniej utrzymują kontakty z wybranymi znajomymi. Wynika to z faktu, że dzisiejsza uwaga jest rozchwytywana przez wiele bodźców – każdego dnia i o każdej porze. Jej deficyt oznacza, że ludzie skupiają się tylko na zaufanych osobach lub takich, które je interesują.
Podział kosztów i subskrypcji
Trend ten oznacza wzrost znaczenia zamkniętych i małych grup osób czy skupisk wokół danego tematu. To w pewien sposób powrót do sytuacji sprzed ery Internetu, aczkolwiek – kontakty z takimi osobami są teraz (z racji możliwości) częściej utrzymywane online, aniżeli w świecie realnym. Niemniej jednak obie sytuacji wcale się ze sobą nie wykluczają.
Rozwój technologii i skupienie wokół małych kręgów osób oznacza, że dla sfery finansowej mogą mieć znaczenie powiązania z danymi osobami czy dzielenie się dostępem do wybranych subskrypcji np. z rodziną. Podział kosztów czy wydatków również stanowi istotny kierunek rozwoju technologii finansowej.
Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.
18 czerwca 2019 1 775 odsłon