Kredyt dla firm na JPK.

  • Jednolity Plik Kontrolny jest kluczowym dla firmy dokumentem finansowym
  • Składowa część JPK_VAT podlega obowiązkowemu okresowemu przekazywaniu do urzędu skarbowego.
  • Wniosek JPK przesyła się drogą elektroniczną.
  • Czy JPK pozwoli Ci wziąć kredyt na firmę

JPK czyli inaczej Jednolity Plik Kontrolny to coraz częściej spotykany sposób uzyskiwania finansowania na rozwój działalności. JPK pełni bowiem kluczową rolę w wielu procesach z zakresu kontroli finansowej. Struktura JPK_VAT to dziś najważniejszy dokument przekazywany przez podatników do urzędu skarbowego.
Ale czy wiedzieliście, że JPK przydaje się przedsiębiorcom także do uzyskania pożyczki?

JPK – co to jest?

JPK to narzędzie uszczelniające system podatkowy w Polsce. Stanowi on zestaw danych dotyczących operacji gospodarczych przedsiębiorstwa w konkretnym okresie podatkowym. Generowany na podstawie informacji pobieranych bezpośrednio z programów finansowo-księgowych firm, przekazywany jest do urzędu skarbowego w formie elektronicznej.
Celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest przyspieszenie wymiany informacji pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami.
Jest on także wykorzystywany do wykrywania i zapobiegania oszustwom podatkowym. Ponieważ dokument ten zawiera kluczowe informacje o transakcjach i operacjach przedsiębiorstwa, kredyt dla firm na JPK staje się dostępny na coraz szerszą skalę, a co za tym idzie, zwiększa się liczba pożyczkobiorców, a potencjał gospodarczy utrzymuje się w tendencji wzrostowej.

Pliki JPK składają się z różnych struktur, ale dla większości przedsiębiorców kluczowa jest struktura JPK_VAT. Jest to jedyny plik, który należy co miesiąc wysyłać do organów podatkowych. Oprócz tego JPK składa się z następujących elementów, które przekazywane są wyłącznie na żądanie określonych organów podatkowych:

  • faktury sprzedaży (JPK_FA)
  • wyciągi bankowe (JPK_WB)
  • księgi rachunkowe (JPK_KR)
  • magazyn (JPK_MAG)
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_KPIR)
  • ewidencja przychodów (JPK_EWP)

Kto jest objęty obowiązkiem JPK_VAT?

Obowiązek przekazywania JPK dotyczy wszystkich przedsiębiorców, prowadzących księgowość w formie elektronicznej. Od 1 lipca 2016 roku duże przedsiębiorstwa zobligowane były do przekazywania JPK_VAT. Pozostałe struktury JPK udostępnia się tylko na żądanie organów podatkowych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa objęto obowiązkiem JPK_VAT od 1 stycznia 2017 roku. Natomiast mikroprzedsiębiorstwa dołączyły do tego obowiązku od 1 stycznia 2018 roku. Warto zauważyć, że od stycznia 2018 roku rejestry VAT mogą być prowadzone tylko w formie elektronicznej, dlatego obowiązek przekazywania struktury JPK_VAT obejmuje wszystkich czynnych podatników VAT.

Wniosek Jednolity Plik Kontrolny – do kiedy wysyłać, by kredyt dla firm był osiągalny?

Przestrzeganie terminów wysyłki JPK jest obowiązkowe. Są one takie same dla wszystkich przedsiębiorców. Wniosek Jednolity Plik Kontrolny, czyli inaczej Plik JPK_VAT należy wygenerować i przesłać do 25. dnia miesiąca. Jeśli 25 dzień wypada w weekend lub święto, termin przesunięty jest na pierwszy dzień roboczy po tym dniu.
Plik powinien zawierać dane za poprzedni miesiąc. Ta zasada dotyczy również przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie. Od 1 października podatnicy VAT będą przesyłać JPK_VAT w dwóch wariantach: JPK_V7M dla rozliczających się miesięcznie oraz JPK_V7K dla rozliczających się kwartalnie.

Plik trzeba opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym lub przez e-PUAP. Jeśli program finansowo-księgowy nie posiada opcji wysyłki wniosku JPK, można skorzystać z bezpłatnej aplikacji udostępnianej przez Ministerstwo Finansów.

Zobacz też –> https://visset.pl/wiedza/profil-zaufany-znaczenie-dla-pozyczek-na-firme/

Nieprzekazanie JPK_VAT w terminie może skutkować grzywną w wysokości do 720 stawek dziennych. Brak reakcji na wezwanie do przekazania innej struktury JPK może oznaczać nałożenie kary porządkowej. Warto zauważyć, że można jej uniknąć poprzez wysłanie korekty JPK_VAT. Ważne jest zatem, aby przedsiębiorcy skrupulatnie przygotowywali i przesyłali dokumenty finansowe w terminie.

Firmy zwolnione z VAT nie są zobowiązane do przekazywania JPK, ponieważ nie prowadzą ewidencji tego podatku. Oznacza to, że przedsiębiorcy objęci zwolnieniem z VAT nie muszą generować takiego pliku.

Kredyt dla firm na JPK, czyli rola JPK w procesie ubiegania się o pożyczkę dla firmy.

Jednolity Plik Kontrolny niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim ułatwia i przyspiesza proces przekazywania danych do organów podatkowych. Automatyzacja tego procesu oraz rezygnacja z papierowych dokumentów sprawiają, że przekazywanie informacji jest prostsze i szybsze, a finalizacja wszelkich umów odbywa się znacznie sprawniej.

Bieżący wgląd w operacje gospodarcze firmy pozwala na lepszą kontrolę skarbówkową. Ukierunkowuje ją na przedsiębiorstwa, które wzbudzają wątpliwości. Standaryzacja formatu pliku JPK ułatwia analizę danych i przyspiesza proces weryfikacji informacji podatkowych np. w procesie uzyskiwania pożyczki na firmę. Zwłaszcza, gdy przedsiębiorca z jakiegoś powodu nie ma możliwości fizycznego pojawienia się w siedzibie pożyczkodawcy.

Ponadto, JPK umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie kontroli operacji gospodarczych w formie elektronicznej, eliminuje w ten sposób konieczność przyjmowania inspektorów skarbowych w siedzibie firmy.

Kredyt dla firm na JPK to dziś popularne rozwiązanie wspierające służące rozwojowi przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu kredyt dla firm jest nieosiągalny, dany przedsiębiorca może starać się o uzyskanie pożyczki gotówkowej, inaczej zwanej pożyczką pozabankową.

Proces weryfikacyjny odbywa się na zasadzie oceny kondycji firmy, na podstawie danych operacyjnych wykazanych w pliku jpk.
Odpowiedź, czy właściciel otrzyma pożyczkę dla firmy, którą prowadzi, przychodzi często w ten sam dzień. Natomiast wypłata gotówki, czy też przelew na konto, odbywa się w przeciągu kilku dni roboczych. Zdarza się, że tego rodzaju wsparcie dostępne jest nawet na zasadzie gotówki na już. Ale zasady te reguluje już indywidualna polityka pożyczkodawcy.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.

Sprawdź jaką POŻYCZKĘ może otrzymać Twoja firma.

Skorzystaj z RABATU dla nowych i stałych klientów.


9 sierpnia 2023 369 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY