Karta debetowa a kredytowa – podstawowe różnice

  • Kartę debetową wydaje bank podczas otwierania rachunku.
  • Karta kredytowa to odrębny produkt finansowy.
  • Z definicji bardziej opłacalne jest korzystanie z karty debetowej niż kredytowej.

Karta debetowa nie jest tym samym, czym karta kredytowa. Obie wyglądają podobnie (wybity numer, podpis właściciela, wymiary), aczkolwiek każda z nich charakteryzuje się innym przeznaczeniem. Oto sprecyzowane, podstawowe różnice pomiędzy nimi – do czego warto wybrać kartę debetową, a do czego kredytową.

Karta debetowa – czym jest?

Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa służy do płatności. Obie są produktem banku. Gdzie w takim razie pojawiają się różnice? Kartę debetową wydaje bank podczas otwierania rachunku osobistego lub firmowego i jest ona z nim ściśle związana. Co więcej, płacąc nią za zakupy wykorzystywane są środki zgromadzone koncie.

Karta kredytowa – czym jest?

Karta kredytowa to już z kolei odrębny produkt finansowy. Może zostać wydana jedynie na wniosek klienta i nie jest połączona z kontem. Oznacza to, że nie ma potrzeby posiadania rachunku, a płacąc nią wykorzystuje się limit jaki został udostępniony przez daną firmę kredytującą.

Jak sama nazwa wskazuje karta kredytowa to zaciąganie pewnego rodzaju kredytu w banku, kiedy następuje zapłata za wybrane dobra. Taka sytuacja nie ma miejsca podczas płatności kartą debetową. O ile na koncie znajdują się środki finansowe, które można wydać taką kartą. Korzystając z kart kredytowych warto pamiętać o okresie bez odsetkowym (od 50 do 61 dni).

Okres bez odsetkowy to tzw. cykl rozliczeniowy:

  1. Zazwyczaj jest to 30 dni, kiedy to bank podlicza wszelkie wpłaty i wypłaty z karty.
  2. Określony czas na spłatę zadłużenia.

Kredyt zaciągnięty na karcie kredytowej jest najwyżej oprocentowanym kredytem na rynku. Karty debetowe zazwyczaj są darmowe, podobnie jak wykonywanie nimi działań – zazwyczaj w obecnych czasach za transakcje czy wypłaty nie trzeba już płacić. Natomiast karty kredytowe to całkiem inna półka. Bardzo często za ich wydanie trzeba zapłacić, podobnie jak przy korzystaniu – zazwyczaj jest to roczna prowizja. Opłata może zostać naliczona także po wypłacie środków z bankomatu. Wobec powyższego, po raz kolejny karta debetowa wypada lepiej na tle kredytowej.

Dla kogo jest karta debetowa, a dla kogo karta kredytowa?

Karta debetowa dedykowana jest szerszemu gronu osób. Większość z ludzi odkłada pieniądze na konto i dokonuje transakcji kartą. Zachęca do tego brak opłat (bądź bardzo niskie), wygoda i dostęp do swoich środków o każdej porze dnia czy nocy. Istotny jest także brak dodatkowych kosztów czy odsetek.

Karta kredytowa przyda się z kolei osobom, które robią zakupy za granicą bądź kupują zagraniczne produkty online. Większość takich sklepów akceptuje tylko karty kredytowe. Niniejsze rozwiązanie sprawdzi się też u osób, które potrzebują bezpłatnego kredytu „na już”. Zwłaszcza jeśli mają pewność, że spłacą go w okresie bez odsetkowym.

Każda karta ma swoje plusy i minusy. Z definicji bardziej opłacalne jest korzystanie z karty debetowej niż kredytowej. Ta druga może posłużyć jako zaplecze i wyjście awaryjne w nagłych sytuacjach. Pozwoli to na utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej w każdym miejscu, a także nauczy gospodarowania pieniędzmi. Zdecydowanie jest to opcja dla osób odpowiedzialnych. Zbyt duża rozrzutność i życie ponad stan może przysporzyć nie tylko kosmicznych odsetek, ale również ogromnych długów.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


21 maja 2019 1 294 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY