Jakie są dobre nawyki finansowe?

  • Eliminacja negatywnego nawyku jest trudna, dlatego najlepiej zastąpić go innym - pozytywnym.
  • Prowadzenie budżetu w gospodarstwie domowym może być dobrym i pożądanym nawykiem.
  • Regularne oszczędzanie, wybieranie tańszych produktów i konkretyzacja celów pomaga w zarządzaniu finansami.

Dobre nawyki finansowe przydadzą się każdemu. Problem w tym, że wszyscy różnie postrzegamy dobre i złe nawyki, jako ogólne stwierdzenia. Można jednak wyróżnić takie, które dla znaczącej większości będą bardziej odpowiednie. To samo tyczy się sfery finansów, gdzie można wskazać działania, które poprawią ich kondycję.

Jak skutecznie wyeliminować zły nawyk?

Znana i powszechnie wykorzystywana metoda zmiany różnego rodzaju nawyków wspomina przede wszystkim o jednym działaniu, które może prowadzić do sukcesu. W przypadku, gdy dana jednostka chce wyeliminować kilka nawyków – musi ona zacząć od skupienia się na jednym problemie. Następnie musi znaleźć drugi nawyk, którym zastąpi aktualny.

Złe nawyki mogą mieć różnorodne formy – od destrukcyjnych i utrudniających codzienne funkcjonowanie (nałogi), po sytuacyjne (uaktywniające się w określonych miejscach pod wpływem wyzwalaczy). W obu przypadkach łatwiej jest zmienić swoje podejście, gdy nie pojawia się walka z nawykiem, ale następuje chęć zastąpienia go innym działaniem w tym samym czasie, gdy uaktywnia się dana potrzeba.

W przypadku finansów, rzeczywistość wygląda bardzo podobnie. Najczęściej jednak finanse danej osoby dostają rykoszetem ze względu na negatywne działania, które są wynikiem emocjonalnych pobudek. Jak zatem można polepszyć swoje finanse i jakie nawyki temu sprzyjają?

Jakie są dobre nawyki finansowe?

Zarządzanie finansami może być wyzwaniem, które niejednokrotnie przysparza wiele problemów. Samo prowadzenie budżetu w gospodarstwie domowym może być pierwszym dobrym i pożądanym nawykiem. Dodatkowo, zorientowanie się, jak wygląda sytuacja w kwestii comiesięcznych przychodów i wydatków pozwoli uzyskać szerszy obraz rzeczywistości i da wgląd w miejsca, gdzie możliwe jest przejęcie kontroli nad wyciekiem gotówki.

Kolejnym dobrym nawykiem powinno być regularne oszczędzanie. Nie ma w tym przypadku mowy o nagłym przejściu w tryb totalnej ascezy, lecz jedynie o zwróceniu uwagi wobec odkładanych środków na konto bankowe, które nie muszą z niego znikać. Udając się do sklepu można zawsze wybrać tańszy produkt. Kupując pewne elementy można korzystać z zamienników. Możliwe jest porzucenie korzystania z jednorazowych rzeczy. To tylko kilka przykładów.

Warto nie ulegać różnym pokusom, w tym sklepowym promocjom. W dobie sztucznego kreowania potrzeb na rzecz sprzedaży coraz większej liczby różnorodnych produktów należy trzymać swój portfel na wodzy. Uleganie promocjom może przesłonić racjonalną ocenę użyteczności i samej przydatności danego produktu. Ostatecznie, po namyśle zakup może się nawet przysłowiowo „nie opłacać”.

Ostatnim dobrym nawykiem, o którym warto wspomnieć jest także konkretyzacja celu oszczędzania. Odkładanie środków finansowych będzie łatwiejsze, gdy osoba będzie wiedziała „na co zbiera”. Widoczny jest wtedy postrzegany cel, który przykłada się do efektywniejszego oszczędzania.

Dobre nawyki finansowe w pigułce – lista

Dla osób, które niekoniecznie chcą się zagłębiać w temat przygotowaliśmy także listę najważniejszych, dobrych nawyków finansowych, które wspomogą codzienne funkcjonowanie.

  • Kwestionowanie emocjonalnych wyborów – czy naprawdę tego potrzebuję?
  • Ustalanie priorytetów w kwestii zakupu danych produktów.
  • Asertywność wobec nachalnych promocji na półkach sklepowych.
  • Wybieranie tańszych zamienników produktów lub eliminacja jednorazowych na rzecz wielokrotnego użytku.
  • Odkładanie pieniędzy na skonkretyzowany cel – np. na laptop marki X.
  • Samoświadomość swoich wyborów i argumentacji w kwestii oszczędzania.
  • Systematyczność w oszczędzaniu – odkładanie pieniędzy np. zaraz w dniu wypłaty.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


5 czerwca 2019 1 876 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY