Domowy budżet – Twoja kontrola nad finansami

  • Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów i rozchodów w określonym przedziale czasowym.
  • Sumiennie prowadzony domowy budżet to fundament stabilności.
  • Warto być na bieżąco i mieć kontrolę nad każdą posiadaną lub wydaną złotówką.

Budżet domowy to rozwiązanie, dzięki któremu życie może stać się spokojniejsze. Pracujesz, ale nieustannie uważasz, że nie masz pieniędzy? Sądzisz, że nie jesteś w stanie nic zaoszczędzić i odłożyć? Być może nie masz kontroli nad swoimi finansami. Pomoże w tym wspomniany budżet finansowy.

Co to jest domowy budżet?

Budżet domowy to nic innego jak zestawienie przychodów i rozchodów w określonym przedziale czasowym (zazwyczaj sporządzany jest w horyzoncie miesięcznym) w gospodarstwie domowym. Jego zadaniem jest wsparcie zarządzania swoimi finansami. Gdy przychody są mniejsze niż rozchody – pojawia się deficyt. W przypadku odwrotnej sytuacji (przychody są większe niż rozchody) wówczas mowa jest o nadwyżce, która gromadzi oszczędności.

Grupowanie przychodów i rozchodów

Przychody i rozchody dodatkowo grupuje się na:

  • Przychodowe regularne i nieregularne np. pensja, premie, wygrane, darowizny itp.
  • Wydatkowe regularne i nieregularne np. opłata za czynsz, rachunki, wydatki na żywność, transport, rozrywka, odzież i obuwie, zdrowie, wakacje

Tworząc domowy budżet należy pamiętać, że kategoria przychodowa określa cele, a wydatkowa – limity. Spisywanie wydatków i przychodów ma pomóc przede wszystkim w kontrolowaniu pieniędzy.

Po kilku miesiącach prowadzenia budżetu domowego można dostrzec na co najczęściej wydawane są najwyższe kwoty. Dzięki temu pojawia się możliwość uświadomienia swoich wydatków, a w konsekwencji pojawia się możliwość ich ograniczenia.

Budżet domowy nie dla leniwych

Perspektywa regularnego notowania wszystkich wydatków i przychodów zazwyczaj przyprawia o ból głowy. Niezależnie od kategorii wyzwania, początki zawsze bywają trudne. Z każdym kolejnym dniem na pewno będzie to coraz bardziej łatwe. W końcu, kontrolowanie domowego budżetu stanie się nawykiem.

Pomocna może okazać się na pewno technologia, która pozwoliła wielu deweloperom na stworzenie ciekawych aplikacji wspomagających zarządzanie budżetem domowym. Dzięki nim można od razu wpisać kwotę i przypisać jej odpowiednią kategorię. Wszystko jest także „pod ręką”, ponieważ smartfon zazwyczaj towarzyszy ludziom w każdej możliwej chwili. Nie trzeba zbierać fizycznych notatek lub paragonów.

Dobrze przygotowany i sumiennie prowadzony domowy budżet to fundament stabilności.

Jeszcze prostsze są pakiety bankowe, które otrzymywane są z rachunkiem – zestawienie tworzone jest i grupowane według obrotów na koncie.

O czym warto pamiętać tworząc domowy budżet?

Poniżej lista rzeczy, które trzeba mieć na uwadze tworząc domowy budżet.

  • Określenie celu do osiągnięcia.
  • Wyrobienie systematyczności w oszczędzaniu i zapisywaniu wyników.
  • Realistyczne podejście do przychodów i rozchodów – nie warto zakładać niczego z góry (obiecaną premię lepiej zapisać dopiero, gdy pojawi się ona na koncie, zaś pieniądze za sprzedaną rzecz warto uwzględnić po sfinalizowaniu transakcji).
  • Tworzenie listy zakupów – pozwoli ona na uniknięcie niepotrzebnych wydatków.
  • Zbieranie paragonów – w przypadku zapomnienia pewnych elementów z listy zakupów, paragon rozwiąże sprawę.
  • Utrzymywanie porządku w rachunkach i dokumentach – dzięki temu zawsze będzie znane i oddzielone to, co już zostało zapłacone od tego, czym dopiero trzeba się zająć.
  • Terminowe płacenie za rachunki – kilka dni zwłoki może spowodować wzrost odsetek, których łatwo można jednak uniknąć.
  • Przyjemność – całe zorganizowanie budżetu zacznie sprawiać radość, gdy zauważone zostaną zaoszczędzone kwoty, czyli pierwsze wyniki. Warto też zadbać o kolorowe akcesoria, wymyślne ozdoby, które urozmaicą spisywanie wszystkiego – w przypadku korzystania z wersji analogowej.

Dobrze przygotowany i sumiennie prowadzony domowy budżet to fundament stabilności –  pozwoli przejąć kontrolę nad finansami: prześwietlić wydatki i ujrzeć przychody w całkiem innym świetle. Odkrycie przyczyny przysłowiowej „dziury w budżecie” oraz sposobu na jej uzupełnienie, a także optymalizacja wydatków – wszystko to przybliża do skutecznego oszczędzania.

Warto jest również śledzić Główny Urząd Statystyczny, który raz do roku przeprowadza szczegółowe badania statystyczne budżetów polskich rodzin na reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych. Zawarte w nich dane odnośnie miesięcznych dochodów i wydatków, poziom spożywania artykułów żywnościowych w przeliczeniu na jedną osobę i inne tego typu elementy,  umożliwiają porównanie swojego budżetu do tego ukazanego w GUS-ie.

Podsumowując – warto zacząć prowadzić swój budżet domowy już dzisiaj. Nie od jutra, nie od poniedziałku czy nowego miesiąca. Dzisiaj.

Finanse nigdy nie stoją w miejscu, codziennie pojawia się wiele wydatków, przy czym przychody zdarzają się znacznie rzadziej. Warto korzystać z udogodnień jakie oferują banki i najnowsze aplikacje. Warto również być na bieżąco i mieć kontrolę nad każdą posiadaną złotówką.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


17 maja 2019 1 497 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY