Kasy fiskalne online – terminy wdrożenia dla firm

 • Nowe kasy fiskalne przesyłają informacje na temat transakcji w sposób ciągły i zautomatyzowany do Centralnego Repozytorium Kas.
 • Zakup kas online będzie częściowo refundowany.
 • Znane są terminy wdrożenia kas fiskalnych online.

Każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż będzie musiał posiadać nowy sprzęt. Chociaż kasy fiskalne online dla różnych branż mają inną datę wdrożenia to jednak w końcowym rozrachunku staną się obowiązkowe dla wszystkich. Przedstawiamy ich ostateczne terminy wdrożenia.

Kasy fiskalne online – różnica względem „zwykłej” kasy

Nowelizacja ustaw w zakresach związanych z kasami fiskalnymi zakłada m.in. wdrożenie nowego typu kas rejestrujących, czyli tzw. kas fiskalnych online. Co ciekawe, po dniu 31 sierpnia 2019 nie będzie można już kupić zwykłych kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku.

Kasy nowego rodzaju przesyłają informacje na temat transakcji w sposób ciągły i zautomatyzowany poprzez sieć Internet. Wspomniane dane będą trafiały do Centralnego Repozytorium Kas. Wśród informacji znajdą się treści pozwalające ustalić wysokość podstawy opodatkowania, kwot i stawek podatku, rodzaju towarów lub usług, czas i lokalizację pracy podpiętej kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne online będą obowiązkowe

Pierwsze wzmianki odnośnie stosowania kas fiskalnych online pojawiły się dawno temu. Wtedy też zmiany z założenia miały objąć wszystkich przedsiębiorców i wejść w życie od stycznia 2018 roku. Z niniejszego podejścia jednak się wycofano i postanowiono rozłożyć wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych online na zdecydowanie dłuższy okres. Dzięki temu, przedsiębiorcy zyskali dużo więcej czasu na przygotowanie się do istotnych zmian.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów – zakup kas online będzie częściowo refundowany. Obecnie kwota refundacji wynosi 700 zł.

W wielu przypadkach będzie to niewystarczająca kwota, dlatego właśnie pożyczka na firmę w Visset Biznes może okazać się satysfakcjonującym remedium na niestandardowy wydatek tuż przed końcem roku.

ODBIERZ DODATKOWE FINANSOWANIE

Cel zmian kas fiskalnych

Zmiany związane z wprowadzeniem kas fiskalnych online to kolejna rzecz, o którą muszą zadbać przedsiębiorcy prowadzących działalność. Celem zmian jest ograniczenie możliwości przeprowadzania oszustw podatkowych, jak również polepszenie kondycji finansowej kraju.

Wymiana przestarzałych urządzeń, jakimi są kasy fiskalne papierowe i elektroniczne ma pomóc w uszczelnieniu wyżej wspomnianych kwestii. Kontrola działań zostanie ułatwiona za sprawą częstszych raportów i nowego standardu protokołu komunikacyjnego.

Terminy wdrożenia kas fiskalnych online

Od 1 stycznia 2020 roku

Zobowiązani do posiadania kas online od dnia 1 stycznia 2020 roku będą przedsiębiorcy:

 • świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
 • sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 roku

Zobowiązani do posiadania kas online od dnia 1 lipca 2020 roku będą przedsiębiorcy:

 • świadczący stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
 • zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 roku

Zobowiązani do posiadania kas online od dnia 1 stycznia 2021 roku będą przedsiębiorcy świadczący następujące usługi:

 • fryzjerskie;
 • kosmetyczne i kosmetologiczne;
 • budowlane;
 • prawnicze;
 • w zakresie opieki medycznej, świadczone przez lekarzy i dentystów;
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Okres przejściowy zakończy się 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie są wymienieni na powyższych listach będą musieli posiadać nowe kasy fiskalne online.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


20 sierpnia 2019 2 436 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY