Zasady bezpieczeństwa – ochrona finansów w sieci

  • Z roku na rok rośnie liczba wybranych zagrożeń w sieci.
  • Ważne jest, by znać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
  • Bezpieczeństwo w Internecie w dużej mierze zależy od użytkownika i jego podejścia.

Zasady bezpieczeństwa są proste. Należy tylko ich przestrzegać. Zabezpieczanie się przed złodziejami w życiu rzeczywistym wygląda inaczej od tego w świecie wirtualnym. Czy wiesz zatem, jak chronić swoje finanse online i bezpiecznie korzystać z sieci?

Czasem wystarczy jeden niewłaściwy ruch w sieci, by pieniądze przepadły na zawsze. Użytkownik nawet nieświadomie może wywołać sytuację, w której udzieli nieautoryzowanego dostępu osobie, która nie powinna go otrzymać.

Z roku na rok sprawy wykradania danych czy włamań na konta bankowe są coraz częściej nagłaśniane. Jednakże wiele osób dalej bagatelizuje ten problem stwierdzając, że akurat ich nie będzie dotyczył. Niestety, może być inaczej. Tak, jak instytucje zwiększają zabezpieczenia swoich usług czy produktów, tak w tym samym czasie rośnie liczba zagrożeń w sieci czy pojawiają się nowe luki w stosowanych zabezpieczeniach.

Dlatego tak ważne jest, by znać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i zachowywać szczególne środki ostrożności w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej. 

Nie ma potrzeby wydawania majątku na zabezpieczenia – wystarczy kierować się kilkoma najważniejszymi zasadami.

Zasady bezpieczeństwa w zakresie logowania

  1. Wykorzystuj bezpieczne i znane łącza – dzisiaj do sieci można się podpiąć praktycznie wszędzie. Warto jednak wykorzystywać własny transfer danych. Dostępne sieci publiczne (np. darmowe Wi-Fi) zazwyczaj nie są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Nie należy się do nich podłączać i w tym czasie wykonywać operacje finansowe czy przesyłać dane osobowe. Warto również ograniczyć pobieranie plików przez ww. sieci.
  2. Korzystaj z trudnych i unikalnych haseł – wykorzystanie unikalnych i skomplikowanych haseł zwiększa bezpieczeństwo. Należy używać małych, dużych liter, cyfr i znaków specjalnych. Hasło powinno mieć min. 8 zróżnicowanych elementów. Im bardziej skomplikowane – tym trudniej je złamać.
  3. Sprawdzaj bezpieczeństwo formularza strony – przed każdym wejściem na stronę i logowaniem warto dokładnie sprawdzić, czy nazwa została poprawnie wpisana. Należy także zwrócić uwagę na to, czy widnieje symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki, w czasie dokonywania transakcji finansowych – tylko on gwarantuje bezpieczne wykonanie operacji.
  4. Nie dziel się z nikim danymi do logowania – wszelkiego rodzaju hasła, loginy, PIN-y czy kody dostępu powinny być dostępne tylko dla użytkownika, któremu zostały one przypisane. Nie należy nikomu ich udostępniać.
  5. Pamiętaj, by po każdej wykonanej operacji wylogować się ze swojego konta/profilu.

Ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci

  1. Korzystaj z pełnego oprogramowania antywirusowego – hakerzy często posługują się złośliwym i szkodliwym oprogramowaniem, wykorzystując wirusy lub zainfekowane maile. Korzystanie z wbudowanej w system zapory sieciowej oraz sprawdzonego programu antywirusowego jest niezbędne, by chronić wrażliwe dane.
  2. Nie dziel się całym życiem prywatnym w sieci – chroń swoje dane poprzez nieudostępnianie każdej rzeczy publicznie na swoich profilach w sieciach społecznościowych. Życie prywatne zachowaj dla siebie. Oszuści i wyłudzacze skrzętnie wykorzystują wszystkie informacje dostępne publiczne.
  3. Przechowuj jak najmniej danych w chmurach – przechowywanie dokumentów i plików w chmurze jest bardzo wygodne oraz oszczędza dużo miejsca na dysku. Niemniej jednak wystarczy jeden poprawnie przeprowadzony cyber-atak na firmę oferującą ową usługę bez odpowiednich zabezpieczeń (np. fragmentacji i szyfrowania danych), by zyskać dostęp do tysięcy wrażliwych danych różnych ludzi na cały świecie. Czasem lepiej posiadać najważniejsze informacje fizycznie na karcie pamięci lub zewnętrznym dysku twardym.
  4. Ograniczaj korzystanie z obcych urządzeń – nie warto logować się do banków, kont firmowych itp. na laptopach czy smartfonach innych osób. Drobna nieuwaga wystarczy, by zapisać dane logowania czy udostępnić ważne informacje. Nigdy nie wiadomo czy sprzęt danej osoby jest dobrze chroniony.
  5. Nie otwieraj nieznanych maili, nie klikaj w podejrzane banery – SPAM nie bez powodu jest zasypany podejrzanymi wiadomościami e-mail. Na skrzynkę pocztową trafiają codziennie setki nieznanych maili, których celem jest wyłudzenie danych, pieniędzy lub dostępu do urządzenia.  Nie znając nadawcy danego maila nie należy go otwierać.

Powyższe zasady to tylko zbiór najważniejszych punktów, które zawsze warto mieć w pamięci. Niemniej jednak samych szczegółów odnośnie bezpiecznego korzystania z sieci i dbania o finanse można wyróżnić znacznie więcej. Bezpieczeństwo w Internecie w dużej mierze zależy od użytkownika i jego podejścia.


15 maja 2019 1 677 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY