Zakupy do 100 zł bez podawania PIN-u. Od kiedy?

  • Rośnie popularność płatności zbliżeniowych w Polsce.
  • VISA podniesie limit płatności z 50 zł na 100 zł z dniem 17 lipca 2020 roku.
  • Technologiczne dostosowanie się rynku do zmian zajmie kilka miesięcy.

Z końcem 2020 roku za zakupy na kwotę 100 zł zapłacimy zbliżeniowo kartą płatniczą. Nie zostaniemy jednak już poproszeni o podanie kodu PIN. Zmiana ta wynika z podniesienia limitu, którą zapowiada czołowy operator kart płatniczych.

Popularność mikropłatności zbliżeniowych w kraju nad Wisłą

Niemal rok temu pojawiły się informacje, według których miały zostać zwiększone zabezpieczenia autoryzacyjne płatności zbliżeniowych. Był to wynik nowej dyrektywy unijnej, wobec której musiały dostosować się wszystkie banki. W praktyce oznaczało to, że od 2019 roku stosowanie kodu PIN przy mikropłatnościach jest wymagane znacznie częściej.

Zobacz też –> Płatności zbliżeniowe – częściej podamy kod PIN

Jednak już w połowie 2020 roku ponownie czekają nas zmiany. Wkrótce nie będzie już potrzeby podawania kodu PIN przy płatnościach zbliżeniowych za pomocą terminala na kwotę do 100 zł. Stanie się to już w czwartym kwartale tego roku. Początkowo (w trzecim kwartale) sytuacja będzie dotyczyć jedynie posiadaczy kart marki VISA. Firma ta wprowadza bowiem nowe regulacje w swojej organizacji.

VISA zwiększa limit płatności zbliżeniowych z 50 na 100 zł

Jak ustalił serwis Money.pl, firma VISA wyznaczyła datę podniesienia limitu z 50 zł na 100 zł na dzień 17 lipca 2020 roku. Wcześniej trwały rozmowy z bankami i dostawcami terminali płatniczych. Zgoda na podniesienie limitu została wydana przez Narodowy Bank Polski już w zeszłym roku.

Limit 50 zł w mikropłatnościach obowiązuje od ponad 10 lat. Z uwagi na rosnącą z roku na rok inflację, zmiany w minimalnym wynagrodzeniu czy w przychodach i wydatkach przeciętnego człowieka nie sposób nie zrozumieć wyżej opisanej zmiany. W chwili obecnej wykonanie zakupów związanych z podstawowymi artykułami codziennego użytku sprawia, że kwota 50 zł zostaje szybko przekroczona. Dodajmy do tego fakt, że Polacy pokochali płatności zbliżeniowe i mamy pełen obraz powodów, dla których następuje zwiększenie limitu.

Kiedy nastąpi pełne wejście zmian?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmiana dotknie przede wszystkim osoby korzystające z tzw. „plastiku”, czyli fizycznej karty. Dla osób płacących zbliżeniowo za pomocą innych urządzeń, gdzie następuje autentykacja biometryczna – opisywana zmiana nie wprowadzi żadnej różnicy.

Zobacz też –>  Odmowa przy płatności kartą to powód do wstydu?

Kiedy podobny limit wprowadzi MasterCard? Tego nie wiadomo. Zapewne stanie się niedługo później lub być może także jeszcze w tym roku.

Na koniec przypomnijmy, że według unijnej dyrektywy jednorazowa, bezpinowa transakcja nie może przekraczać 50 euro, czyli około 215 zł.

Aktualizacja:

Z uwagi na dynamiczną sytuację w kraju związaną z zagrożeniem epidemicznym, zmianie uległ także termin wprowadzenia podwyższonego limitu transakcji bezgotówkowych.

Jak poinformował serwis Cashless.pl, firma Mastercard podjęła decyzję o podniesieniu limitu z 50 do 100 zł. Zmiana wejdzie w życie o północy z dnia 20 na 21 marca 2020 roku. Kilka godzin później podobną decyzję podjęła firma konkurencyjna, czyli Visa. Ta zapowiadała wcześniej wprowadzenie niniejszej zmiany już za kilka miesięcy. Visa podniesie jednak limit także do 100 zł, ale zrobi to dzień wcześniej, czyli 20 marca 2020 roku.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


6 marca 2020 1 439 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY