Wyłudzenie pożyczki lub kredytu – jak się ochronić?

  • Wyłudzanie pożyczki lub kredytu odbywa się najczęściej za sprawą wykorzystania fałszywych danych osobowych.
  • Wyłudzenie może być także konsekwencją zgubionego dowodu osobistego.
  • Visset wykorzystuje pełen wachlarz możliwości w celu ochrony klientów przed oszustwami i przestępcami.

Każdego dnia ma miejsce około kilkunastu prób wyłudzenia pieniędzy poprzez wzięcie pożyczki lub zaciągnięcie kredytu. Przestępcy korzystają w tym celu z wykradzionych danych osobowych. Jak ochronić się przed takimi możliwościami?

Jak działają drobni oszuści?

Wyłudzanie pożyczki lub kredytu odbywa się najczęściej za sprawą wykorzystania fałszywych danych osobowych. W oparciu o taką metodę działają drobni przestępcy. Podają oni nieprawdziwe dane osobowe lub zaświadczenia o dochodach w składanych wnioskach. Ich cel często polega na wprowadzeniu pożyczkodawcy w błąd. W ten sposób szacowane ryzyko finansowe lub zdolność kredytowa nie uwzględnia sytuacji rzeczywistej.

Jak działają profesjonalni przestępcy?

W przypadku osób, które do tematu wyłudzeń podchodzą bardziej profesjonalnie można wyróżnić nieco inny sposób działania. Po pierwsze, mogą oni oferować w serwisach pracy atrakcyjne warunki pracy w wybranym miejscu. Złożona aplikacja sprawia, że udostępnione zostają wrażliwe dane osobowe, a oszust może dodatkowo poprosić o przelew weryfikacyjny na drobną kwotę.

Po drugie, mogą oni korzystać ze skradzionych dowodów osobistych i podstawiać podobną osobę z wyglądu w placówkach w celu zweryfikowania i wypełnienia wniosku. Po trzecie, profesjonalni przestępcy często działają w zorganizowanych grupach, lokując wybrane osoby, jako pracowników w danych instytucjach udzielających kredytów, pożyczek. Jeszcze inna możliwość zakłada wykorzystanie ludzkiej naiwności, oferując sztuczne zatrudnienie za dużą pensję i prowizję za wzięty kredyt na pracownika.

Czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

Czas potrzebny na zorientowanie się w sprawie zaciągniętej pożyczki przez oszusta może być bardzo długi. Wszystko dlatego, że osoba, której dane zostały wykorzystane nie ma o niczym pojęcia. Najczęściej dowiaduje się ona o wszystkim już na ostatnich etapach windykacji, gdy sprawę przejmuje komornik. Mowa jest zatem o kilku miesiącach od chwili wyłudzenia pożyczki lub kredytu.

Wyłudzenie pożyczki lub kredytu może być także konsekwencją zgubionego dowodu osobistego.

Jedyną możliwością sprawdzenia, czy ktoś skorzystał z naszych danych jest możliwość przejrzenia swojej historii kredytowej w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) lub KRD (Krajowy Rejestr Długów). Usługa ta jest jednak płatna.

Konsekwencje wyłudzenia pieniędzy

Wyłudzenie pożyczki lub kredytu to przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność z art. 286 kk i art. 297 kk. Kary ww. przypadkach wynoszą odpowiednio od 3 miesięcy do 8 lat i od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podrobiony, przerobiony lub nierzetelny dokument albo poświadczający nieprawdę, którym posłuży się dana osoba może doprowadzić do przestępstwa. Odpowiedzialność karna grozi też za fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu czy zarobkach w celu wyłudzenia pożyczki lub kredytu.

Istnieje jednak możliwość spłaty wyłudzonego kredytu przed tym, jak sprawa trafi do sądu. Dzięki temu jest możliwość uniknięcia kary poprzez dobrowolne naprawienie szkody. Mowa w tym przypadku o skorzystaniu z Instytucji czynnego żalu, która polega na złożeniu dobrowolnego zawiadomienia i przyznania się do popełnionego czynu w zamian za co otrzymuje gwarancję, iż nie zostanie ukarany przez urząd skarbowy. O możliwości odstąpienia od wymierzenia kary zadecyduje sąd.

Wyłudzenie pożyczki – jak się obronić?

Przede wszystkim należy zabezpieczać swój dowód osobisty. Nie należy go pożyczać przypadkowym ludziom, ani dawać do wglądu podejrzanym osobom. Czasem tego rodzaju dokument zostawia się w niektórych miejscach np. wypożyczalniach. Nikt jednak nie ma prawa zażądać od nas, by tak było. Pozostawienie dowodu daje łatwą możliwość spisania numeru i serii dowodu osobistego, numeru PESEL, czy innych wrażliwych danych.

Wyłudzenie pożyczki lub kredytu może być także konsekwencją zgubionego dowodu osobistego. W przypadku takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do urzędu miasta, gminy lub do odpowiedniego organu ścigania, aby zawiadomić o zaistniałej sytuacji.

Istnieje opcja skorzystania z systemów bezpiecznego PESEL-u, które
na chwilę obecną obsługują większość z pożyczkodawców w całej Polsce. Zastrzeżenie PESEL-u pozwoli zablokować możliwość wyłudzenia pożyczki lub kredytu.

Informacje z dowodu osobistego i banku muszą się ze sobą pokrywać.

Dowód osobisty można także zastrzec w bazie Dokumenty Zastrzeżone, którą prowadzi Związek Banków Polski. W tym celu należy udać się do banku i zgłosić utracenie dokumentu. Pozwoli to zablokować możliwość wykorzystania przez oszustów danych ze zgubionego dowodu osobistego. Informację na ten temat otrzymają od razu wszystkie banki i firmy pożyczkowe, działające na terenie całego kraju.

Inną możliwością jest jeszcze skorzystanie z usługi alertów Biura Obsługi Kredytowej. Dzięki nim w razie sprawdzania przez firmę pożyczką lub bank historii kredytowej, dana osoba otrzyma stosowne powiadomienie. Oznacza to, że ktoś chce zaciągnąć kredyt lub wziąć pożyczkę na daną osobę i ma ona jeszcze czas oraz możliwość zareagowania w tej sprawie.

Jak Visset chroni przed wyłudzeniami?

Visset należy do firm pożyczkowych, które wykorzystują pełen wachlarz możliwości w celu ochrony klientów przed oszustwami i przestępcami. Oznacza to, że wykorzystywane są konta bankowe w celu potwierdzenia i weryfikacji danych osoby. Symboliczna opłata weryfikacyjna lub weryfikacja za pomocą specjalnego systemu to jedna z najważniejszych opcji weryfikacyjnych.

Informacje z dowodu osobistego i banku muszą się ze sobą pokrywać. Stosowane są także szyfrowane połączenia, dzięki czemu weryfikacja odbywa się w sposób bezpieczny. Co więcej, przeprowadzana jest także rozmowa telefoniczna, a przy wypełnianiu wniosku należy podać odpowiednie kody weryfikacyjne, otrzymane na pocztę elektroniczną i numer telefoniczny.

Obecnie wyłudzenie pożyczki lub kredytu przez Internet jest o wiele trudniejszym procesem niż uzyskanie jej przez fałszywą osobę w placówce. Warto jednak także dbać o prywatność danych z dowodu osobistego i rozsądnie korzystać z samego dokumentu.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


28 czerwca 2019 1 933 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY