W co inwestować i jak zacząć to robić w 2019 roku?

 • Najważniejsza różnica pomiędzy inwestowaniem a oszczędzaniem to ryzyko.
 • Najlepszym wyborem i celem inwestycji powinien być sam człowiek.
 • Inwestowanie w 2019 roku skupia się przede wszystkim na unikaniu błędów i minimalizowaniu strat.

Warto rozpoznać w co inwestować i dowiedzieć się jak zacząć to robić, by mieć świadomość, które instrumenty finansowe wykorzystywać. Nie zawsze i nie dla każdego dane rozwiązanie będzie najlepszym wyjściem.

Różnice – oszczędzanie vs. inwestowanie

Oszczędzanie to sytuacja, w której dana osoba gromadzi środki pieniężne. Najczęściej rezygnuje z krótkoterminowych korzyści na rzecz osiągnięcia większych w przyszłości. Oszczędzanie samo w sobie pozwala zabezpieczyć przyszłość finansową w sytuacji, gdy dochody będą niższe, a wydatki pozostaną na stałym poziomie lub wzrosną.

Inwestowanie to z kolei przeznaczanie pewnej części pieniędzy na różne aktywa. Ich wartość powinna rosnąć w czasie i przynosić zysk. Celem inwestowania jest zabezpieczenie środków finansowych przed spadkiem ich wartości w czasie.

Najważniejsza różnica pomiędzy inwestowaniem a oszczędzaniem to ryzyko. W przypadku tego ostatniego nie występuje ono żadne. Natomiast w kwestii inwestowania jest ono wysokie, ponieważ inwestycja zazwyczaj wiąże się z wysokim ryzykiem możliwości utraty wybranej kwoty finansowej.

Oszczędzanie czy inwestowanie – od czego zacząć?

Zdecydowanie lepszym podejściem jest początkowe oszczędzanie. Po uzbieraniu pewnej kwoty można zacząć inwestować bez pośpiechu i dylematów nad możliwością utraty kwoty lub zamiany jej na inne wartości.

Pierwsze inwestycje powinny odbywać się w zgodzie z wiedzą i poziomem zrozumienia danej jednostki. Oznacza to, że nie ma sensu by inwestowała ona w rzeczy lub procesy, o których nie ma żadnego pojęcia. Wielu osobom przyda się najpierw zdobycie odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, toteż można powiedzieć, że najlepszym wyborem i celem inwestycji powinien być sam człowiek. Od czego zacząć i w co inwestować – szczegółowo opisano poniżej.

W co inwestować i jak zacząć to robić w 2019 roku?

Rodzaje inwestycji

Lista możliwych inwestycji jest długa, niemniej jednak poniżej znajduje się spis, który je podsumowuje.

 • Akcje
 • Obligacje
 • Waluty
 • Surowce
 • Fundusze
 • Nieruchomości

Oprócz powyższych, znanych elementów warto wymienić jeszcze alternatywy, którymi są możliwe inwestycje właściwie w różnorodne marki, rzeczy czy procesy, z których można spodziewać się zysku. Na tej liście mogą się znaleźć samochody, kolekcjonerskie monety,
kryptowaluty, dzieła sztuki, crowdfunding, gry, wino itp.

Inwestowanie w 2019 roku skupia się przede wszystkim na unikaniu błędów i minimalizowaniu strat.

Określ swój poziom w inwestowaniu

Inwestowanie to niełatwa sprawa – zwłaszcza dla osoby, która dopiero zaczyna w niniejszym temacie. W takim przypadku istotne jest to, jak określi ona fundamenty na których będzie bazować. Poniżej lista kroków i pytań, na które warto odpowiedzieć przed szybkim wejściem w świat inwestycji.

 • Dlaczego chcesz inwestować?
 • Ile dziennie czasu możesz poświęcać na inwestycje?
 • Jaki jest Twój stan wiedzy o inwestycjach i możliwościach? (Im wyższa, tym mniejsza szansa na stratę pieniędzy.)
 • Czy posiadasz rzeczywiste nadwyżki w budżecie domowym na inwestycje, które go nie nadwyrężą?
 • Czy jesteś w stanie zaakceptować fakt, że możesz całkowicie stracić zainwestowane pieniądze?
 • Jak wysoką stratę jesteś w stanie ponieść? (Ryzyko będzie rzeczywiste.)

W co inwestować w 2019 roku?

W 2019 roku lepiej nie zastanawiać się, w które produkty inwestować lub z jakich instrumentów finansowych skorzystać. Najważniejsza kwestia staje się bardzo indywidualna, ponieważ mowa jest o wiedzy. Wiedza i inteligentne wyciąganie wniosków bezpośrednio przekłada się na osobiste zarządzanie finansami czy inwestycjami.

Oszczędzanie, planowanie i inwestycja w wiedzę to najważniejsze aspekty, na których warto się skupić. Szukanie gotowych rozwiązań to przepis na duże ryzyko i brak sukcesu. Czasem nawet porażka może być odpowiednią informacją zwrotną, której istotność, a więc wagę stanowi odpowiedzialność. Za straty w takim przypadku nie będzie można obarczyć nikogo poza sobą. Nie wiedząc w co inwestować – po prostu lepiej tego nie robić.

Inwestowanie w 2019 roku skupia się przede wszystkim na unikaniu błędów i minimalizowaniu strat. Pomnażanie gotówki schodzi na drugi plan. Aby jednak dobrze poprowadzić całą strategię należy inwestować przede wszystkim w swoją wiedzę na ten temat. Czasami skromne inwestycje w długim terminie okażą się bardziej odpowiednie, aniżeli jedna z wysokim ryzykiem, w której ostatecznie zostaną poniesione straty.

Lepiej oszczędzać czy inwestować?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu indywidualnych kwestii. Preferencje i sytuacja finansowa jednostki mają kluczowe znaczenie w tym przypadku. Pewne jest jednak to, że najpierw warto zaoszczędzić część środków finansowych, by potem móc je zainwestować.

O samym inwestowaniu najlepiej zacząć myśleć dopiero w przypadku uzbierania kilkukrotnej kwoty swoich miesięcznych dochodów. Jest to istotne, ponieważ średni czas potrzebny na „odkucie finansowe” przez daną osobę trwa około półtora roku.

Nieprzewidziane wydatki to zmora wielu osób, a odłożone pieniądze niejednokrotnie mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Mając ich znacznie więcej – część można przeznaczyć na utrzymanie stworzonej poduszki finansowej (pieniędzy na owe nieoczekiwane wydatki np. w chwili utraty pracy), zaś resztę zainwestować – po rozpoznaniu odpowiednich miejsc.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


11 czerwca 2019 814 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY