Płatności zbliżeniowe – częściej podamy kod PIN

  • Mikropłatności definiowane są, jako płatności do 50 zł.
  • Kod PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu 5 transakcji zbliżeniowych bez względu na wielkość kwot.
  • Płatność do 100 zł bez PIN-u może wejść dopiero w 2020 roku.

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. Nic dziwnego, bowiem łatwość tej metody sprawia, że trudno jej nie ulec. Nie trzeba wyjmować gotówki czy nieustannie potwierdzać kodem PIN każdą transakcję. Jednak wkrótce ma się to zmienić. O kod PIN zostaniemy poproszeni znaczenie częściej.

Płacenie zbliżeniowe i podawanie kodu PIN

Mikropłatności zbliżeniowe w Polsce nie wymagają podawania kodu PIN w celach autoryzacji płatności za wybrane transakcje. Mikropłatności definiowane są, jako płatności do 50 zł. Transakcje opiewające na większą kwotę należy potwierdzić podaniem kodu PIN.

Obecnie każda karta płatnicza posiada już wbudowaną technologię pozwalającą na płatności zbliżeniowe. Wystarczy przyłożyć ją do terminala i gotowe. Ewentualnie podać i zatwierdzić kod PIN.

Nowa dyrektywa unijna i limity na płatności zbliżeniowe

Banki muszą dostosować się do nowej dyrektywy unijnej, która będzie wymagała częstszego podawania kodu PIN w trakcie wykonywania płatności zbliżeniowych. Zmiany muszą nastąpić do najpóźniej do 14 września bieżącego roku.

Dyrektywa PSD2 wymusza na bankach zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych. Oznacza to, że kod PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu 5 transakcji zbliżeniowych. Bez znaczenia będzie to, czy owe transakcje opiewały na kwotę 5 lub 500 zł. Mówiąc inaczej – co piątą transakcję „bezpinową” będziemy musieli potwierdzić za pomocą podania kodu PIN.

W UE maksymalny limit na transakcje bez podawania kodu PIN będzie wynosił do 50 euro. Po przekroczeniu 150 euro również zajdzie potrzeba jego podania. Wyjątkiem będą opłaty za przejazdy autostradą i strefy płatnego parkowania.

Co piątą transakcję „bezpinową” będziemy musieli potwierdzić za pomocą podania kodu PIN.

Warto zauważyć, że spod tego prawa wyjęte są np. płatności zbliżeniowe Apple Pay. Nawet w chwili obecnej transakcje na kwotę powyżej 50 zł można dokonać bez podawania kodu PIN. Najprawdopodobniej w tej kwestii nic się nie zmieni po wejściu nowej dyrektywy unijnej.

Kwota do 100 zł bez podania PIN-u? Dopiero w 2020 roku

Wszystko wskazywało na to, że w roku 2019 doczekamy się podniesienia wysokości „bezpinowej” kwoty do 100 zł. Niestety, takie założenie zostało przeniesione na drugi kwartał 2020 roku. Warto jednak wspomnieć, że już w 2017 roku średnia wartość transakcji zbliżeniowych przekroczyła 50 zł. Dodatkowo, Mastercard zauważa, że przez dekadę realna wartość nabywcza pieniądza spadła aż o 21,6%.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


26 lipca 2019 2 440 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY