Obowiązkowy split payment od listopada 2019 roku

  • Split payment to mechanizm przeciwdziałający oszustwom podatkowym.
  • Przy zapłacie następuje podział kwoty brutto na dwa strumienie.
  • Mechanizm stanie się obowiązkowy od 1 listopada 2019 roku.

Split payment to mechanizm podzielonej płatności, który miał zostać wdrożony już 1 września 2019 roku. Implementacja została jednak przesunięta na 1 listopada 2019 roku. Co to oznacza?

Split payment – co to jest?

Split payment to w uproszczeniu to mechanizm, którego zadaniem jest ochrona przed oszustwami podatkowymi. Ma on chronić przed przedsiębiorcami wyłudzającymi VAT oraz zwiększać dochody budżetu państwa. Jednym z głównych celów powstania split paymentu jest także chęć uszczelnienia systemu podatkowego.

Jak działa split payment?

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której kupujący uiszcza opłatę za wybrane dobro przy pomocy elektronicznych środków. Wtedy też zacznie następować podział kwoty brutto na dwa strumienie.

W praktyce oznacza to, że kwota netto zostanie odseparowana i wpłacona na konto rozliczeniowe sprzedawcy. Natomiast sama kwota podatku VAT zostanie wpłacona bezpośrednio na specjalny rachunek bankowy wybranego przedsiębiorcy.

Data wdrożenia split paymentu została przesunięta na 1 listopada 2019 roku.

Przedsiębiorca będzie musiał posiadać rachunek bankowy VAT, utworzony przez bank lub SKOK. Takie konto będzie pozbawione możliwości swobodnego zarządzania środkami, które będą się na nim znajdować. Oznacza to, że dostęp do pieniędzy na tym koncie będzie ograniczony.

Rachunek VAT będzie wydzielany przez bank. Mając z kolei kilka rachunków rozliczeniowych – do każdego z nich otworzony zostanie dodatkowy rachunek VAT, który może być oprocentowany.

Same środki pieniężne, znajdujące się na rachunku VAT będą mogły zostać przeznaczone na zapłatę kontrahentowi w części kwoty VAT, opłatę zobowiązań z tytułu VAT fiskusowi lub wypłacone na rachunek podatnika, ale będzie to dokonywane na wniosek skierowany do naczelnika urzędu skarbowego. Na rozpatrzenie tej kwestii będzie miał on 60 dni.

Split playment – data wdrożenia przesunięta

Niedawno pojawiła się informacja, z której wynika, że pierwotnie zaplanowane wdrożenie split payment na 1 września zostaje przesunięte na 1 listopada 2019 roku. Informację na ten temat przekazał premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowe dwa miesiące miesiące mają pozwolić na wdrożenie całego systemu.

Warto nadmienić, że split payment weszło w życie już 1 lipca 2018 roku. Natomiast do tej pory, korzystanie z tego modelu było dobrowolne. Wszystko zmieni się już pod koniec bieżącego roku.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


22 lipca 2019 1 480 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY