Najnowsze zmiany dla firm, które szykuje rząd

  • Jedną z nowości będzie prawo do błędu.
  • Zmianą będzie także wydłużenie terminu rozliczenia VAT-u.
  • MPiT chce także zacząć nakładać kary za nieterminowe płacenie faktur.

Zarówno 2018, jak i 2019 rok przyniesie zmiany dla firm w obrębie samego prowadzenia biznesu. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzonych zostanie ok. 70 nowości dla małych przedsiębiorstw. Czego można spodziewać się w tym roku?

Prawo do błędu

Około 70 zmian ma wejść w życie od tego roku za sprawą projektu Pakiet Przyjazne Prawo (PPP). Jego celem jest przygotowanie lepszych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zmiany mają również na celu eliminację niekonsekwencji czy restrykcji związanych z polskim prawem. Oznacza to, że część z nich zostanie zniesiona.

W pierwszym roku działalności pojawi się jedynie upomnienie.

Jedną z nowości będzie prawo do błędu. Na co ono pozwoli? Przede wszystkim za wprowadzenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej błędnych informacji nie będzie kary. W pierwszym roku działalności pojawi się jedynie upomnienie. Błąd będzie trzeba jednak naprawić.

Rozszerzenie definicji rzemieślnika

Od wprowadzenia PPP definicja rzemieślnika będzie bardziej pojemna. Oznacza to, że działalność w tym zakresie będzie możliwa za sprawą spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej czy jednoosobowej spółki kapitałowej. Co więcej, pojawi się także opcja rejestracji spółki ze względu rodzinny charakter.

Ułatwienie to wspomoże ponad dziesiątki tysięcy osób, które będą mogły łatwiej zaangażować najbliższą rodzinę do działania w tym zawodzie. Warunkiem będzie jednak to, że co najmniej jeden ze wspólników będzie musiał mieć odpowiednie kwalifikacje, zaś reszta z nich będzie musiała być krewnymi w linii prostej lub małżonkami. To na pewno dobre zmiany dla firm.

Dłuższy termin rozliczenia VAT

Zmianą, którą chce wprowadzić MPiT (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) będzie także wydłużenie terminu rozliczenia VAT-u. W tej chwili jest to 10 dzień od odprawy celnej. Po zmianie termin ten wydłużony zostanie do 25 dnia następnego miesiąca wraz z deklaracją VAT-7.

Za opóźnioną płatność będzie kara

MPiT chce także zacząć nakładać kary za nieterminowe płacenie faktur. To wiadomość, która na pewno ucieszy drobnych przedsiębiorców. Zazwyczaj w przypadku ich współpracy z większymi podmiotami pojawiały się duże opóźnienia i przez to zadłużenia.

Czas na uregulowanie wszystkich faktur będzie wynosić 60 dni.

Sytuacja wynikała często z faktu, że duży kontrahent zdając sobie sprawę z tego, że mniejszy współpracownik jest na niego zdany – nie opłacała faktur w terminie. Od wprowadzenia PPP ma się to zmienić. To kolejne warte uwagi zmiany dla firm. Czas na uregulowanie wszystkich faktur będzie wynosić 60 dni. W przypadku opóźnienia pojawi się zobowiązanie do zapłaty kary w wysokości do 5% wszystkich transakcji.

Zmiany dla firm – pozostałe ułatwienia

PPP wprowadzi także nowe ułatwienia w zakresie sukcesji firm oraz szersze możliwości wykonywania działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemców obecnie pracujących na terenie naszego kraju. Zlikwidowany zostanie skokowy wzrost opłat na PFRON.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


13 czerwca 2019 751 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY