Mikrorachunek podatkowy. Czym jest i do czego służy?

  • Mikrorachunek podatkowy to indywidualne konto bankowe w Narodowym Banku Polskim.
  • Nr mikrokonta można sprawdzić na rządowym portalu pod adresem podatki.gov.pl.
  • Nowy rachunek bankowy jest stały i będą na niego wpływać płatności z tytułu podatku CIT, PIT i VAT.

Mikrorachunek podatkowy wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Mowa o indywidualnym rachunku podatkowym, którego celem jest dostarczenie wpłat PIT, CIT i VAT. Czym dokładnie jest i do czego służy mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy – co to takiego?

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie wszedł nowy projekt, którego skutki najbardziej odczują przedsiębiorcy.

Mikrorachunek podatkowy to indywidualne konto bankowe w Narodowym Banku Polskim. Posiada go każdy płatnik podatków PIT, CIT i VAT. Służy ono tylko do wpłat podatków, co oznacza jednocześnie, że zwroty nadpłat i podatków nadal będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Zobacz też –> Profil Zaufany – czym jest i jak go założyć?

Każdy przedsiębiorca oraz osoby fizyczne bez działalności gospodarczej muszą od tego roku dokonywać przelewów z tytułu podatku CIT, PIT i VAT na wspomniany mikrorachunek. Dotychczas niniejsze przelewy były robione na rachunki bankowe właściwe dla danego urzędu skarbowego.

Mikrorachunek podatkowy – kto go potrzebuje?

Wiele serwisów informacyjnych niesłusznie twierdzi, że istnieje konieczność wygenerowania mikrorachunku podatkowego. Prawda jest jednak taka, że to już zostało zrobione tzn. każdy ma przypisane mikrokonto. Sam nr rachunku zostaje jedynie „wyświetlony” użytkownikowi na odpowiedniej rządowej podstronie.

Mikrorachunek podatkowy to przede wszystkim istotna nowość dla przedsiębiorców. W tym miesiącu (styczeń 2020 roku) będą oni musieli wpłacić na utworzone konto podatki za poprzedni miesiąc (grudzień 2019).

Osoba fizyczna, która będzie rozliczać się na zasadach ogólnych użyje mikrokonta jedynie przy rozliczeniu rocznym oraz jedynie w przypadku, gdy będzie zobligowana do przekazania dopłaty.

Zobacz też –> Pożyczka Gotówka w obrocie – poznaj rozwiązanie idealne dla biznesu

Na mikrorachunek nie będą wpływać zwroty nadpłat i podatków. Tak, jak obecnie – trafią one na rachunek bankowy podatnika. Warto nadmienić, że np. zaległe podatki z lat poprzednich również trzeba będzie wpłacać na nowo utworzone konto.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy można sprawdzić na rządowym portalu pod adresem podatki.gov.pl. Próba wygenerowania go na innych stronach oferujących tego typu opcję może naruszyć bezpieczeństwo i spowodowć wyłudzenie danych, dlatego nie należy tego robić. Informacje o rachunku można uzyskać także po zgłoszeniu się do urzędu skarbowego.

Rachunek bankowy składa się z 26 cyfr. Pierwsze dwie to liczba kontrolna, następne osiem to stała wartość każdego mikrorachunku (wskazuje nr rozliczeniowy w NBP – wartość 1010 0071 jest stała dla każdego mikrorachunku). Kolejne trzy stanowią numer uzupełniający w NBP (wartość 222 jest stała). Kolejna cyfra wskazuje, czy został użyty NIP (cyfra 2) lub PESEL (cyfra 1). Ostatnie dwanaście cyfr oznacza indywidualny numer rachunku – jest to PESEL lub NIP danego płatnika. Na kolejnych pozycjach znajdą się zera, tak by rachunek miał łącznie 26 znaków.

fot. podatki.gov.pl

Dlaczego powstał mikrorachunek bankowy?

Celem powstania mikrorachunku bankowego było ograniczenie pomyłek w przelewach do urzędów skarbowych, jak również szybszego uzyskania odpowiednich informacji niezależnie od miejsca i czasu.

Zobacz też –> Kasy fiskalne online – terminy wdrożenia dla firm

Płatności będą odbywały się na jeden rachunek, a nie różne – jak to miało miejsce dotychczas. Zlikwidowana została także potrzeba wyszukiwania numerów rachunków urzędów skarbowych. Mikrorachunek bankowy oznacza również brak potrzeby zmiany rachunku podatkowego w sytuacji, gdy zmieni się siedziba firmy.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


2 stycznia 2020 2 882 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY