Kapitał obrotowy netto – co musisz o nim wiedzieć?

  • Kapitał obrotowy netto to kapitał pracujący. Stanowi nadwyżkę aktywów obrotowych w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych.
  • W dużym stopniu odpowiada za płynność finansową przedsiębiorstwa.
  • Pożyczki zalicza się do krótkoterminowych aktywów finansowych, które z kolei należą do inwestycji krótkoterminowych.

Kapitał obrotowy netto to jeden z najistotniejszych wskaźników, mówiący o stanie płynności finansowej danego przedsiębiorstwa. Jego interpretacja zależy od wielu czynników. Jak najlepiej z niego korzystać?

Co to jest kapitał obrotowy netto?

Kapitał obrotowy netto zwany jest inaczej kapitałem pracującym. Stanowi on nadwyżkę aktywów obrotowych w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych. Jest on częścią kapitałów stałych, finansującą aktywa obrotowe, ale nie finansującą aktywów stałych.

Utrzymanie właściwego poziomu kapitału obrotowego netto odpowiada za uniknięcie wysokich kosztów pozyskania kapitału na finansowanie bieżącej działalności firmy. W tym miejscu można uznać, że zapobiega stratom, ponieważ sprzedaż majątku może odbyć się nawet poniżej jego wartości w przypadku potrzeby szybkiego uzyskania finansowania na bieżącą działalność.

Zobacz też –> Pożyczka Gotówka w obrocie – poznaj rozwiązanie idealne dla biznesu

Pożyczki, udziały czy środki pieniężne zalicza się do krótkoterminowych aktywów finansowych, które z kolei należą do inwestycji krótkoterminowych.

W skład kapitału obrotowego firmy wchodzą zawsze tylko te aktywa, które są w przedsiębiorstwie nie dłużej niż 12 miesięcy. Najczęściej mowa jest w tym przypadku o zapasach, towarach, materiałach, należnościach krótkoterminowych z różnych tytułów czy właśnie wspomnianych wyżej inwestycjach krótkoterminowych.

Dlaczego kapitał obrotowy jest istotny?

Kapitał obrotowy w dużym stopniu odpowiada za płynność finansową przedsiębiorstwa. Jest to istotny element w sytuacji, gdy np. właściciel firmy znajdzie się w problemach z powodu braku sprzedaży swoich produktów. Zabezpiecza on przede wszystkim przed możliwością utraty wspomnianej płynności finansowej.

Zobacz też –> Co to jest i jak działa JPK?

Jak już wspomniano – kapitał obrotowy netto jest jednym z elementów aktywów bieżących. Te mogą być wykorzystane w bieżącej działalności przedsiębiorstw. Bardzo istotne jest więc utrzymanie właściwego poziomu kapitału obrotowego netto. Balansowanie w zakresie tempa stabilnego wzrostu firmy, a sprzedażą i wielkością kapitału obrotowego to jeden z kluczowych aspektów działalności rynkowej.

Uzupełnienie kapitału obrotowego

Właściwe obracanie kapitałem musi być powiązane ze strukturami i zapotrzebowaniem mającym miejsce w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiany wartości kapitału obrotowego netto mają wpływ na kondycję firmy w kwestii zabezpieczenia płynności finansowej.

Pożyczki są formą finansowania zaliczaną do krótkoterminowych inwestycji. Dodatkowe pieniądze to także sposób na polepszenie działania przedsiębiorstwa, przyspieszenie jego rozwoju lub wręcz przeciwnie – zabezpieczenie przed możliwością utraty płynności. Z myślą o takich firmach powstała między innymi pożyczka „Gotówka w obrocie” w Visset Biznes.

Zobacz też –> Mikrorachunek podatkowy. Czym jest i do czego służy?

Środki finansowe przydadzą się praktycznie w każdej sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczki sprawdzają się we wszystkich firmach, które potrzebują szybkiego i bezpiecznego finansowania w kwotach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i nie mogą sobie pozwolić na uzyskanie kwoty takiego rzędu z innych źródeł.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


17 stycznia 2020 3 459 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY