Czy warto inwestować w kryptowaluty?

  • Kryptowaluty to wirtualne waluty, które gromadzi się w odpowiednich aplikacjach.
  • Przyszłość blockchainu leży w bankowości.
  • Transakcje wirtualnymi walutami nie są w żaden sposób monitorowane.

Kryptowaluty to gorące hasło ostatnich dwóch lat. Chyba nie ma już osoby, która by się z nim nie spotkała i miała jakiegoś zdania na jego temat. Czy zatem w 2019 roku wciąż warto inwestować w kryptowaluty?

Co to są kryptowaluty?

Zanim odpowiemy na pytanie związane z tym, czy warto inwestować w tego rodzaju rzeczy należałoby wyjaśnić, o czym tak naprawdę mowa. Być może są jeszcze takie osoby, które nie spotkały się z kryptowalutami albo nie do końca zdają sobie sprawę, jak nośny był niniejszy temat w ostatnich latach.

Kryptowaluty to właściwie skrót od hasła waluty kryptograficzne. To nic innego, jak wirtualne waluty, które gromadzi się w odpowiednich aplikacjach na komputerze, smartfonie lub tablecie. Co więcej, wszystkie jednostki danej waluty kryptograficznej posiadają swoje niepowtarzalne kody. Ich celem jest zabezpieczenie przed powielaniem i wielokrotnym użytkowaniem.

Kryptowaluty stały się dla wielu synonimem łatwego zarobku na zasadzie niestandardowej inwestycji. Samych walut jest już bardzo dużo, chociaż najbardziej znanych jest tylko kilka. Najpopularniejszy jest wciąż na pewno Bitcoin – dlatego, że był pierwszy.

Kryptowaluty, czyli łatwa inwestycja?

W przeszłości – osoby, które poczyniły odpowiednie inwestycje w Bitcoina mogły liczyć na wysokie stopy zwrotu. Kierunek zwyżkowy zachęcił bardzo wiele pozostałych osób do skuszenia się na tego rodzaju niestandardową inwestycję. Sam temat otrzymał niebywały rozgłos. Szczególnie w 2017 i na początku 2018 roku, kiedy to dostrzeżono, że na kryptowalutach można dokonać łatwego zarobku.

Cena jednego Bitcoina, która przez napompowaną bańkę tematu kryptowalut w pewnym momencie urosła do ponad 50 000 zł, musiała wreszcie pęknąć. Tak też się stało, gdy zaczęły się pierwsze wahania, a cena spadła do zaledwie 4 000 zł. Na chwilę obecną sytuacja się unormowała i jeden BTC (Bitcoin) kosztuje w granicach 30 tysięcy zł.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kto nadzoruje rynek kryptowalut?

Na chwilę obecną wciąż brakuje instytucji, która nadzorowałaby rynek kryptowalut. To oznacza, że najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości się to zmieni, ponieważ banki nie odpuszczą sobie możliwości działania tego pola bez wytycznych. Do tej pory wiele instytucji wyraziło swoje zaniepokojenie. Inni z kolei widzieli przyszłość blockchainu w bankowości.

Notowania kryptowalut są poddane tylko mechanizmom rynkowym, toteż to one je kształtują. Nie ma żadnych instytucji regulujących ich podaży. Transakcje wirtualnymi walutami również nie są w żaden sposób monitorowane. Oznacza to, że nie ma np. możliwości zajęcia komorniczego.

Warto też nadmienić, że dopiero od niedawna powstały kryptogiełdy, które pozwoliły użytkownikom kryptowalut na dokonywanie transakcji w różnego rodzaju walutach.

Rodzaje kryptowalut

  • Bitcoin to najpopularniejsza waluta kryptograficzna na rynku, która powstała w 2008 roku. Do dzisiaj wielu się zastanawia, kto właściwie stoi za jej stworzeniem.
  • Ethereum – czyli dla niektórych „bitcoin 2.0”. Ta kryptowaluta wystrzeliła w górę, gdy Bitcoin miewał gorsze momenty. Ethereum to nie tylko waluta, ale również cała platforma oparta na blockchainie. Pozwala ona na inwestowanie, zawieranie zakładów czy wsparcie crowdfundingu.
  • Monero – Popularna kryptowaluta, ktora powstała na początku 2014 roku. Dzięki swojej elastyczności, wiele stron w sieci miało podłączony skrypt, który kopał ją na niczego nieświadomych odwiedzających, wykorzystując ich zasoby komputera.
  • Dogecoin – waluta stworzona dla żartu pod koniec 2013 roku. Nie ma limitu monet, a bloki są potwierdzane co minutę. Logo to tzw. „pieseł” z memów.

To tylko kilka przykładów, ponieważ nie sposób jest wymienić wszystkich walut. Na przestrzeni ostatnich lat stworzono ich dziesiątki, a każda wyróżnia się mniej lub bardziej na tle tych najbardziej popularnych.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie – czy warto inwestować w kryptowaluty? Na pewno wielu zachęcają utrzymujące się lub też wzrastające ceny. Niemniej jednak po drugiej stronie pojawiają się rosnące ceny energii elektrycznej, czy drożejące karty graficzne potrzebne do kopania kryptowalut. Spoglądając jednak na samego Bitcoina wiadomo, że wzrost cen kryptowalut wyhamował. Zawsze warto patrzeć na notowania najpopularniejszej waluty, ponieważ los innych jest powiązany właśnie z nią, a w tym przypadku z owym Bitcoinem. Warto wspomnieć, że kiedy jego cena spadała – to samo działo się z innymi walutami i odwrotnie.

Ludzie zachęceni wzrastającymi cenami w ostatnich latach sprawili, że wzrost ten nie mógł wyhamować. Ostatecznie tak się jednak stało. Pękła bańka spekulacyjna. Nie wiadomo na chwilę obecną, jak potoczą się losy kryptowalut. Pewne jest jedynie to, że technologia stojąca za ich tworzeniem i przetwarzaniem zostanie w przyszłości zapewne wykorzystana do innych celów, ponieważ jej zabezpieczenia są naprawdę silne. Być może blockchain trafi wreszcie do bankowości elektronicznej.

Na powyższe pytanie nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy sam musi zdać sobie sprawę, czy owe inwestycje mogą być dla niego opłacalne. Przy pewnych rozrachunkach na pewno inwestycja w kryptowaluty stanie się korzystna. Nie można jednak brnąć w nią, w nieskończoność. Należy wyczuć moment, wycofać się i spieniężyć swoją inwestycję. Na pewno trzeba także bacznie obserwować rynek i zachodzące na nim zmiany.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


31 maja 2019 1 221 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY