Cyfrowy pieniądz – czy wyprze gotówkę?

  • Pandemia przyspieszyła postępującą digitalizację i wprowadzanie trendów.
  • Cyfrowy pieniądz to m.in. wirtualna gotówka, co do której już się przyzwyczailiśmy.
  • Cyfrowy pieniądz jest rozwiązaniem przyszłości, które przyniesie możliwość pojawienia się nowych wyzwań czy problemów.

Rok 2020 to czas pełen wyzwań. Część trendów, które w ostatnich latach dopiero zaczynało się zaznaczać na rynku, otrzymało potężny zastrzyk w postaci przyspieszenia. Jednym z takich elementów jest cyfrowy pieniądz. Czy w przyszłości zostaniemy pozbawieni gotówki?

Cyfrowy pieniądz to udogodnienie w codziennym życiu

W ciągu ostatnich lat dynamika „przyjmowania się” bezgotówkowych transakcji przyspieszyła. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to udogodnienie, do którego bardzo łatwo jest się przywiązać. Poza tym, coraz częściej nie trzeba nosić ze sobą fizycznych pieniędzy, aby dokonać jakiejkolwiek szybkiej transakcji. Inna sprawa, że od dawna nawet same wynagrodzenia lądują na koncie bankowym, z którego wcześniej zazwyczaj były pobierane wypłaty. Obecnie jest to dokonywane znacznie rzadziej.

Można zatem powiedzieć, że cyfrowy pieniądz to m.in. wirtualna gotówka, co do której już się przyzwyczailiśmy. W praktyce oznacza to bezstykowe transakcje, dużo łatwiejszą obsługę i zdecydowanie dużo większą kontrolę nad przepływem pieniędzy. Czy wszystko rysuje się zawsze w kolorowych barwach? Zapewne poprawna odpowiedź będzie brzmiała „to zależy”. Od kontekstu i tego, kogo będzie dotyczyła.

Zobacz też –> Gotówka w obrocie czy gotówka na szybko – co wybrać?

Zdecydowanie częściej pieniądz elektroniczny jest dla wielu kolejnym etapem rozwoju formy dokonywanej transakcji pomiędzy podmiotami czy osobami. Dawniej wymieniano się głównie barterem np. zwierzętami, a obecna cywilizacja przyjęła, że pewna część papieru o danym nominale ma określoną wartość. Nic dziwnego, że za chwilę przejdziemy wyłącznie do ciągu cyfr na ekranie, które i tak już się u nas zadomowiły.

Cyfrowy pieniądz - czy wyprze gotówkę?

Cyfrowy pieniądz a kontrola i prywatność

Jak wszystko, co elektroniczne w dzisiejszym świecie – może ono być nie tylko pomocne, ale również stać się niebezpieczne. Wszystkie elektroniczne, zabezpieczone i prywatne dane mogą w najmniej oczekiwanym momencie znaleźć się w niepowołanych rękach tzn. ulec wyciekowi chociażby z uwagi na atak hakerów.

Zobacz też –> Kapitał obrotowy netto – co musisz o nim wiedzieć?

Wyeliminowanie gotówki z rynku na pewno pozwoli instytucjom na ścisłą kontrolę. Już teraz większość zakupów odbywa się w sieci lub bezdotykowo. Oznacza to, że cyfrowy pieniądz musi być odpowiednio zabezpieczony. Dodajmy jednak do tego wyparcie wspomnianej gotówki, całkowicie wirtualną walutę i mamy gotowy przepis nie tylko na doskonałe udogodnienia w konsumpcyjnym świecie, ale również na możliwe pole do eksploatacji przez niestosowną kontrolę, a nawet manipulację czy niepożądaną ingerencję w dane.

Rozpatrując plusy i minusy cyfrowego pieniądza należy pamiętać, że jego wady i zalety mogą mieć zawsze „dwie strony” – niczym przysłowiowy kij z „dwoma końcami”.

Cyfrowy pieniądz, jako osobna waluta

Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że cyfrowy pieniądz może określać również wybraną walutę, która może być kompletnie pozbawiona fizycznej formy.

Niedawno Szefowa Europejskiego Banku Centralnego odniosła się na konferencji do stworzenia cyfrowego euro, a przede wszystkim nowego schematu płatniczego. Ma to być odpowiedź na usług oferowane przez zagraniczne podmioty i zastrzyk innowacji na rynku płatności w Europie.

Zobacz też –> Płynność finansowa firmy w czasie kryzysu – jak o nią zadbać?

Interesującym faktem jest odniesienie się do przyspieszenia wdrażania nadchodzących trendów i szeroko pojętej digitalizacji w zakresie wielu różnych form. Mowa o rzeczach do których przyczyniła się, a właściwie wymusiła tegoroczna pandemia. Jest to kolejny istotny sygnał świadczący o przede wszystkim chęci stworzenia europejskiej waluty w formie jedynie wirtualnej.

Cyfrowy pieniądz jest przyszłością?

Zmiany przyspieszyły w ostatnim czasie w wielu branżach. Coś, co jeszcze dekadę temu wydawało się futurystyczną nowością, dzisiaj jest standardem. Z kolei rozwiązania, które chociażby dwa lata temu zapowiadano na najbliższą dekadę są już testowane. Co więcej, mogą zostać wdrożone w ciągu najbliższych miesięcy czy dwóch lat. To sytuacja, która wcześniej nie miała miejsca.

Wobec tego, warto mieć na uwadze możliwość pojawienia się nowych wyzwań czy problemów. Nowe rozwiązania bowiem zawsze generują nie tylko dodatkowe możliwości, ale przynoszą również wcześniej nieznane sytuacje. W konsekwencji – zmiany narastają kaskadowo.

Zobacz też –> Bezpieczeństwo danych w Visset Biznes – nowa metoda weryfikacji

Czy można zatem już teraz powiedzieć, że cyfrowy pieniądz to przyszłość? Wydawać by się mogło, że jedyna odpowiedź to odpowiedź twierdząca. Przy czym, w tym wszystkim należy uwzględnić jeszcze jeden, najważniejszy czynnik odgrywający wręcz kluczową rolę – człowieka. Jeżeli większość społeczeństwa nie zgodzi się na całkowicie wirtualne waluty i formy płatności to gotówka czy inne opcje zawsze pozostaną w grze. W przeciwnym razie przyszłość rysuje się klarownie. Cyfrowy pieniądz wyprze gotówkę – ten proces stopniowo narasta od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że ostatecznie dalej będzie postępował.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


17 września 2020 1 805 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY