Cyberataki na firmy w 2019 roku

  • 65% badanych przyznało, że nie potrafi określić zakresu naruszeń cyberbezpieczeństwa.
  • Przedsiębiorstwa najbardziej obawiają się utraty zbudowanego wizerunku.
  • Korzystanie z niewielkiej liczby rozwiązań stwarza brak spójności architektury i zwiększa podatność na przeprowadzenie cyberataku.

Cyberataki poprawnie przeprowadzone wobec wybranej firmy mogą dorowadzić nawet do poważnych strat finansowych, wizerunkowych czy utraty kontrahentów i klientów. Specjaliści wiedzą jednak, jak się przed tym uchronić.

Cyberbezpieczeństwo coraz ważniejsze

Analiza ryzyka w zakresie cyberbezpieczeństwa to coraz ważniejszy element przedsiębiorstw działających w różnych sektorach. Firmy zwracają uwagę na prewencyjne zabezpieczenia, które nie tylko budują zaufanie i wiarygodność przedsiębiorstwa, ale również są ostatecznie mniej kosztowne, aniżeli moment, w którym cyberataki nastąpiły i doszło do wycieku danych.

CISO Benchmark Study 2019 to piąta edycja badania wykonana na zlecenie firmy Cisco. Raport przygotowano w oparciu o wypowiedzi 3200 specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pochodzili oni z 18 krajów, w tym z Polski.

65% badanych przyznało, że nie potrafi określić zakresu naruszeń cyberbezpieczeństwa.

Z raportu wynika, że obecnie w firmach pojawia się co najmniej 10 dostawców rozwiązań teleinformatycznych. Efektem niniejszego stanu jest brak odpowiedniej ochrony z uwagi na udzielenie wielu środowiskom urządzeń i oprogramowania.

Z kolei w złożonych środowiskach IT jeszcze trudniej jest określić rodzaje ryzyka i monitorować wykryte incydenty. Aż 65% badanych przyznało, że nie potrafi określić zakresu naruszeń cyberbezpieczeństwa.

Jakby tego było mało – ponad połowa pojawiających się alertów na potencjalne cyberataki pozostaje często bez reakcji. Powód może być zaskakujący – brak czasu i odpowiednich kompetencji, aby określić poziom ryzyka i odpowiednio nim zarządzać.

Cyberataki – czego obawiają się firmy?

Wbrew pozorom z raportu wynika, że przedsiębiorstwa najbardziej obawiają się utraty zbudowanego wizerunku.

Zazwyczaj wykorzystywane są proste błędy użytkowników oraz nielegalnie przechwycone dane dotyczące pracowników czy samego przedsiębiorstwa. Na liście wymienia się także nieautoryzowany dostęp do aplikacji czy urządzeń.

Najważniejsze wyniki badania

  • 44% respondentów zwiększyło w ostatnim czasie wydatki na technologie cyberbezpieczeństwa.
  • 39% respondentów prowadzi wśród pracowników szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
  • 39% CISO (Chief Information Security Oficer) wdraża techniki redukujące ryzyko wystąpienia cyberataku.

Dane w chmurze, jako standard ochrony

Z opublikowanego raportu wynika, że migracja do chmury jest obecnie postrzegana, jako dobry sposób na poprawę w zakresie bezpieczeństwa firmy. Wszystko z uwagi na fakt, iż następuje wtedy uwolnienie od różnorodnego środowiska urządzeń i aplikacji.

Nawet korzystanie z niewielkiej liczby rozwiązań stwarza brak spójności architektury i zwiększa podatność na przeprowadzenie cyberataku. To z kolei prowadzi do powstawania incydentów i niedostatecznych możliwości ich identyfikowania oraz zarządzania nimi.

Ten artykuł zapewnia informacje edukacyjne i nie ma na celu udzielania porad prawnych, finansowych lub podatkowych.


12 czerwca 2019 1 092 odsłon

PODOBNE ARTYKUŁY